Dołączenie oznacza akceptację zasad akcji oraz obserwację stron Sponsorów.
Wraz z rundą mistrzowską sezonu 2017/18 wracamy z #powstańMY, opowieściami o #PowstanieWielkopolskie oraz #PowstaniecWielkopolski.
Dla firm chcących wesprzeć iluminację #27grudnia mamy prezent :) Więcej informacji: kontakt@habitaton.com
Piłkarze @Lech Poznań o Powstaniu. O przemowie Ignacego Padarawskiego 27.12.1918 opowiada Rafał Janicki.
Program emitowany był 27.12.2017 na łamach naszej rozgłośni w ramach promocji akcji #powstańMY. #PowstanieWielkopolskie
1. kompania (skautowa), 1. pułku strzelców wielkopolskich, przed odjazdem pułku pod Lwów. Poznań, most Dworcowy, 14 marca 1919 roku.
"Na odsiecz! Do Lwowa!
Gwarno i rojno dziś na dworcu poznańskim. Od rana odchodzi pociąg za pociągiem, snują się sznury naszych zuchów w mundurach szarych w rynsztunku wojennym, z rogatywkami zawadiacko nasadzonemi na głowę. Otaczają ich tłumy publiczności, dzwoni śmiech i piosenka żołnierska. Strojni w kwiaty i zieleń, wiodą pożegnalne rozmowy. Tam ojciec ściska syna, tu narzeczona załzawionym okiem żegna młodzieńca. Wszędzie znać serdeczny stosunek uczuciowy splatający mundur szaraka z publicznością. Odjeżdżają strzelcy właśnie. Krzepkie zuchy. Wagony opatrzyli napisami świadczącymi o dobrym duchu żołnierza. Panie z „Ogniska” w jednej chwili otoczone strzelcami rozdają papierosy, zakąski, cukierki, obrazki i książeczki. ów zdobył harmonijkę i nuże wygrywać. Naraz rozkaz powołuje wszystkich strzelców do pociągu. Chwila krytyczna, pociąg rusza, żegnany przez tłumy – okrzyki i pożegnania i – zniknęli w oddali. Za chwilę już drugi pociąg ...
Rozwiń ↓#PowstaniecWielkopolski Leon Stodoliński
* urodzony 22 maja 1901 r. w Poznaniu
* brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku, jednak brak dokładnych danych, najprawdopodobniej walczył na terenie Poznania i okolic
* przydzielony do 69 pułku piechoty, gdzie w stopniu sierżanta pełnił funkcję kancelisty
* wspierał chorych żołnierzy grą na skrzypcach
* jako żołnierz 17 dywizji piechoty walczył w bitwie nad Bzurą
* ranny, po szpitalu skierowany do prac przymusowych na terenie Gniezna
* po wojnie pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
* zmarł na zawał serca 06 lipca 1953 r.
* pochowany na cmentarzu Św. Krzyża w Gnieźnie
Dokumenty udostępnione przez wnuczkę Panią Teresę Lewandowską
Opracowanie Paweł Trygalski
Był wybitnym poznańskim lekarzem, społecznikiem, brał udział w Powstaniu Listopadowym, podczas którego otrzymał Krzyż Virtuti Militari. Był również inicjatorem budowy poznańskiego Bazaru. Uznawany jest za pierwszego polskiego pozytywistę.
Karol Marcinkiewicz urodził się w Poznaniu w 1800 r. Wychowywany był w patriotycznej rodzinie. Gdy miał 12 lat jego ojciec zbankrutował i zmarł. O jego dalsze wychowanie, w którym niezmiernie ważna była edukacja, zadbała matka. Był niezwykle utalentowanym i pracowitym uczniem. Już w szkole średniej, noszącej dziś nazwę Marii Magdaleny, doznał zaszczytu pełnienia funkcji korepetytora dzieci namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego księcia Antoniego Radziwiłła. Ta znajomość zaowocowała w późniejszym życiu Karola Marcinkiewicza.
W 1817 rozpoczął studia medyczne w Berlinie, gdzie wstąpił do republikańskiego związku studenckiego “Polonia”, promującego postawę zdroworozsądkową, ale również nawiązującego do spraw narodowych pod hasłem „Wolność i Ojczyzna”.
W wieku 21 lat Karol Marcinkiewicz rozpoczął przygotowania do egzaminów doktorskich. W tym czasie berlińska policja wpadła na trop “Polonii”, rozpoczęły się aresztowania ...
Rozwiń ↓#PowstanieWielkopolskie 99 lat temu. Generał Józef Dowbor Muśnicki wręcza chorągiew Straży Ludowej jej dowódcy, Julianowi Lange. Poznań, Plac Wolności, 23 lutego 1919 r. (Fot. K. Greger). #powstańMY
Jednym z pierwszych browarów, który wszedł w skład Wielkopolskich Zakładów Piwowarskich był słynny browar Huggerów. Jego historia sięga początków XIX wieku. Wtedy to na ul. Wrocławskiej piwowar Ambrosius Hugger ze Schwarzwaldu otworzył swój pierwszy browar w Poznaniu. Firmę przejęli i rozwinęli jego synowie.
W 1876 na działce narożnej przy ul. Półwiejskiej wzdłuż fortyfikacji miejskich (aż do bramy Wildeckiej) powstaje zespół browarów. W latach 1985-21 następuje rozkwit Browarów Huggerów, firma zostaje przekształcona w spółkę akcyjną. W tamtym okresie Browar warzył piwa trzech marek: "Kryształ" - piwo jasne na sposób pilzneński; "Specjał"- ciemne monachijskie oraz Portera.
W 1926 roku Browar został przejęty przez firmę chemiczną dr Romana Maya i nie była to dla niego udana inwestycja. W 1937 właścicielem stał się Browar Związkowy Związku Restauratorów (spółka 82 udziałowców).
Po 1945 r. Browar przejęły Zakłady Piwowarskie i został upaństwowiony. W 1980 Browar został zamknięty w warzenie piwa przeniesiono do nowego Browaru powstałego przy ul ...
Rozwiń ↓Piłkarze @Lech Poznań o Powstaniu. O przybyciu Ignacego Padarawskiego do Poznania w 26.12.1918 opowiada Kamil Jóźwiak.
Program emitowany był 27.12.2017 na łamach naszej rozgłośni w ramach promocji akcji #powstańMY. #PowstanieWielkopolskie